Структура “якщо... то... інакше...” » Pascal - основи програмування

Основи програмування на мові Pascal

 

Спонсори

Структура “якщо... то... інакше...”

    Описана вище структура називається структурою розгалуження, або структурою “якщо... то... інакше...” і на алгоритмічній мові описується так:


...
якщо D > 0
то відповідь := “Два корені”
інакше         якщо D = 0
то відповідь := “Один корінь”
інакше відповідь := “Коренів не існує”
все
все
...

    Дана структура є однією з головних в довільній алгоритмічній мові, а до таких мов, як ви вже знаєте, і відноситься мова Pascal. Як її описувати на розглядуваній мові – трошки пізніше, а поки що пояснимо, як працює дана структура. А працює вона наступним чином: спочатку перевіряється умова, якщо вона виконуються, то виконання алгоритму йде по гілці то, а якщо не виконуються – то виконання йде по гілці інакше. Для кращого засвоєння даного дуже важливого поняття рекомендуємо вам самостійно розв’язати декілька квадратних рівнянь, користуючись даною схемою , а також декілька інших задач (див. задачі в кінці розділу).

    Ми ж, використовуючи команди розгалуження, розв’яжемо наступну задачу.

    Задача 1. Використовуючи команду розгалуження скласти алгоритм знаходження модуля числа.

   Розв’язання : Згадаємо означення модуля числа з математики: модулем числа називається відстань від початку відліку до точки, яка зображує число. Тобто, модулем додатного числа і нуля є саме це число, а від’ємного – йому протилежне. Останнє твердження перефразуємо так: для знаходження модуля числа потрібно знайти протилежне число, а модуля додатного числа – взяти саме це число. З точки зору математичних перетворень у випадку додатного числа з цим числом не потрібно нічого робити, тому логічно записати розв’язок задачі у вигляді такого алгоритму:


алг модуль (дійсн а)
арг а
рез а
поч
     якщо а < 0
            то а := –a
все
кін

    Як бачимо, ми ніби трохи «удосконалили» і спростили математичне означення, в результаті чого алгоритм має простий і зрозумілий вигляд.

   Саме у знаходженні таких простих алгоритмів і полягає мистецтво програмування. Але, мабуть, вже час перейти до реалізації даної структури на мові програмування.

скачать dle 10.4фильмы бесплатно Наступна сторінка » Інструкція If... Then... Else... Попередня сторінка » Поняття розгалуження і вибору.