Який з циклів використовувати? » Pascal - основи програмування

Основи програмування на мові Pascal

 

Спонсори

Який з циклів використовувати?

Питання, винесене в заголовок параграфа постійно постає перед програмістами та тими, хто ними намагається стати. Дійсно, який з циклів краще використовувати і чому?

На це риторичне запитання стопроцентної вірної відповіді ще не дав ніхто, хоча і знайдено деякі ситуації, коли майже необхідно використовувати саме якийсь один конкретний спосіб організації циклу з трьох розглянутих. Але таких ситуацій на сьогоднішній день небагато, тому ми обмежимось лише загальними зауваженнями з даного приводу.

Який з циклів використовувати – справа особистого смаку програміста, але в деяких ситуаціях краще використовувати конкретну структуру. Так, при обробці повідомлень з клавіатури краще всього використовувати цикл repeat ... until. Пояснимо це на конкретному прикладі. Нехай нам потрібно вводити і опрацьовувати дані, що поступають з клавіатури, про зріст учнів класу. Зрозуміло, що зріст, який дорівнює нулю, не може бути в жодного з учнів. Тому, попередньо повідомивши користувача про те, що число 0 буде ознакою закінчення вводу вхідних даних, ми можемо так організувати введення інформації:


...
 Repeat
 Readln (Rost);
 ... { інші дії, що необхідно виконувати в циклі }
 Until Rost = 0;
 ... 

 

Цикл з післяумовою найчастіше і використовують саме при обробці повідомлень з клавіатури, ми це з вами побачимо при вивченні розділу Робота с символьними величинами. Але і при вирішенні інших задач цей цикл досить часто використовують.

Цикл for рекомендується використовувати тільки в тих випадках, коли точно відомо, що в процесі виконання параметр циклу повинен приймати саме ці конкретні значення і змінювати значення параметру ми ні за яких умов не будемо. Така ситуація може виникнути, наприклад, при заповненні таблиць (див. розділ Масиви), побудові сітки системи координат і т.д.

Найбільш часто досвідчені програмісти використовують саме цикл while і зрозуміло чому. Адже використання цього циклу забезпечує перевірку умови виконання циклу і є найбільш раціональним способом трактувати свої думки з точки зору саме машинної логіки.

Для тих, хто вивчає мову Pascal після вивчення мови Basic, це спочатку здається трохи не зрозумілим. Але нагадуємо, що в циклі з параметром у нас змінна – параметр цикл змінюється тільки автоматично і тільки через одиницю! Після усвідомлення того факту, що в Паскалі на відміну від Бейсика не можна змінювати крок виконання циклу for, все для них стане також повністю зрозумілим.

Проте наголошуємо, що всі три види циклу в Паскалі введені для зручності і, в принципі, трохи помудрувавши, можна довільне завдання вирішити при допомозі довільного циклу. В той же час можна взагалі обійтись лише одним циклом while, що довів ще Дейкстра.

скачать dle 10.4фильмы бесплатно Наступна сторінка » Приклади використання циклів при розв... Попередня сторінка » Цикл з післяумовою